Zimní oblečky pro psy

Jak vybrat správný zimní obleček pro psa?

Oblékat, či neoblékat? Tuhle otázku si každoročně touto dobou klade nejeden pejskař. Zejména majitelé malých psů žijících v bytě řeší, jestli svého miláčka obléknout na venčení, když venkovní teploty klesnou k nule. Potřebuje oblékat zrovna váš pejsek?

Při zvažování koupě oblečku se rozhodujeme zejména podle typu a momentální kondice našeho pejska. Obecně platí, že má-li pes srst s podsadou, nepotřebuje za běžných okolností oblékat do žádného počasí – jeho srst mu totiž stačí. V případě, že je pejskovi zima, srst se mírně zvedne, čímž vytvoří vzduchové polštářky mezi chlupy a tím zlepší její izolační vlastnosti. Pokud tedy vlastníte mladého a aktivního labradora, nebudete pravděpodobně shánět softshellový kabátek, protože byste mohli naopak svému pejsovi ublížit – ano, i v zimě hrozí přehřátí, právě kvůli nevhodně zvolenému oblečení. Naopak pokud jste majitel malého jorkšírka bez podsady, který je zvyklý trávit čas ve vytopeném bytě, oceníte funkční obleček, ve kterém bude pejskovi dobře i v nízkých teplotách.

Kdy je tedy dobré pejska obléct?

V případě, že máte menšího chlupáče bez podsady, případně rovnou bezsrsté plemeno, bez vhodně zvoleného oblečku se pravděpodobně neobejdete. Člověk psa léty šlechtění změnil, srst některých plemen ztratila funkčnost, kterou má například srst jejich prapředka vlka, což je vidět na první pohled.

Stejně tak jako husky nebo malamut, který se nebude cítít úplně komfortně v teplotách nad třicet stupňů, ani naháč zvyklý na jihoamerické klima nebude nadšený, když ho vezmete bez oblečku řádit do sněhu.

Dalším momentem, kdy je potřeba pejska obléct, jsou například pooperační stavy. Pejsek má obvykle od veterináře nařízen klidový režim, venčení probíhá pouze na krátkém vodítku a je-li zrovna zima v plném proudu, ani pejsek s podsadou se nedokáže zahřát, protože má omezený pohyb. To samé platí pro psí seniory. Psí srst ztrácí s věkem svoje termoizolační vlastnosti, kromě toho obvykle trpívají i klouby a záda a vhodně zvolený funkční obleček jim udělá dobře.

Nicméně ani mladý chlupatý sportovec nepohrdne v prostojích v rámci tréninku teplou dekou – pro závodníky volíme obvykle specializované funkční deky se schopností regenerace svalů po výkonu, za pletený svetřík takový pes vděčný určitě nebude.

Jak správně vybrat oblečení pro psa?

Nejprve zhodnotíme bezpečnost výrobku, úplně stejně jako například u psích hraček – žádná ze součástí oblečku nesmí být snadno oddělitelná od celku, i když stejně jako u hraček platí zlaté pravidlo: pejska s oblečkem nikdy nenecháváme samotného bez dozoru.

Při výběru konkrétního oblečku se orientujeme podle dvou základních parametrů: střihu a materiálu.

Co se týče materiálu, volíme ideálně funkční – tedy prodyšný, ale nepromokavý, takový, který udrží konstantní teplotu. Naprosto nevhodná je bavlna či vlna, protože v chladném počasí provlhne a pejska studí víc, než kdyby běhal bez oblečku, ale ani igelit na lehkou pláštěnku není zrovna výhra – pejsek se v něm snadno zapaří a určitým typům srsti hrozí tvorba hotspotů, nepříjemných kožních zapařenin typických spíše pro letní koupání v rybníce.

Střihově bude pejskovi, zejména staršímu a méně pohyblivému, nejlépe vyhovovat dečka se zapínáním pod břichem, podobná jako nosí koně. U pejsků s bolestivými zády či klouby se určitě vyhneme všelijakým svetříkům a mikinkám, které musíme přetahovat přes hlavu a vsouvat do nich psí packy, oblékání tohoto typu může být pro pejska nepříjemné až bolestivé. Naopak si dáme záležet na tom, aby vybraná dečka kryla všechny velké klouby těla (ramena, kyčle), kořen ocasu a na hrudníku psa neomezovala v pohybu. Při zkoušení se s pejskem určitě projdeme, abychom se ujistili, že se dečka nikam neposouvá a pejskovi nijak nepřekáží.

Chybí vám v našem výčtu vlastností správného oblečku kapucky s kožešinkou a volánky? Ano, správně, tyto prvky jsou sice na pejskovi náramně roztomilé, ale funkční bohužel nejsou ani trochu, takže při výběru opravdu kvalitního kousku nedbáme, že chybí, ale zaměříme se spíše na praktickou stránku věci. V případě, že si nejste jistí výběrem, zastavte se u nás a my vám pomůžeme.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení